Warsztaty Terapii Zajęciowej
Stowarzyszenie Rodziców Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Bolesławcu

Pracownie

1. Pracownia gospodarstwa domowego

Pracownia gospodarstwa domowego za cel stawia sobie wpojenie i utrwalanie pozytywnych nawyków żywieniowych uczestników warsztatu, ich przygotowanie zawodowe związane z kuchnią i przygotowanymi tam potrawami oraz kulturą spożywania posiłku. W ramach tej pracowni uczestnicy opanowują i rozwijają umiejętności niezbędne w życiu codziennym, w prowadzeniu domu, co sprzyja rozwojowi zaradności życiowej, samodzielności i niezależności. Pracownia umożliwia przygotowywania różnego rodzaju posiłków (dań obiadowych, ciast, deserów, sałatek, surówek, zapiekanek, wypieku chleba itd.).Z okazji organizowania różnych uroczystości pracownia przygotowuje dania specjalne. Osoby które uczestniczą w zajęciach uczą się obsługi urządzeń gospodarstwa domowego. Poza tym uczą się utrzymywania w czystości swojego otoczenia, estetycznego nakrywania do stołu, planowania posiłków, wykonania dekoracji do potraw, robienia zakupów, zasad prowadzenia domowego budżetu. Uczestnicy w trakcie zajęć w pracowni muszą zwrócić szczególną uwagę na dbanie o własne bezpieczeństwo oraz przestrzegania ogólnych zasad higieny.

 

 2. Pracownia obróbki drewna

W pracowni uczestnicy nabywają umiejętności związane z obróbką drewna. Do czynności tych należą: rozpoznawanie i nazywanie gatunków drewna, odmierzanie i ciecie drewna odpowiednimi narzędziami, szlifowanie drewna oraz zabezpieczanie przed czynnikami pogodowymi. Uczestnicy nabywają również umiejętności tworzenia ozdób świątecznych (np. szopki bożonarodzeniowe), jak również przedmiotów codziennego użytku (np. ramki na zdjęcia, wieszaki).

 

3. Pracownia obróbki metalu i szkła

Podopieczni w tej pracowni nabywają umiejętności zawodowe związane z obróbką metalu. Wytwarzają wiele prac z zakresu metaloplastyki (wieszaki, świeczniki, obrazki, ramki). Ponadto uczestnicy tej pracowni uczą się wykonywania witraży, od projektu, poprzez kolejne etapy: cięcie szkła witrażowego, szlifowanie wyciętych elementów oraz ich łączenie przy użyciu lutownicy. Ważnym elementem nauki w tej pracowni jest poznawanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy a także bezpiecznego korzystania z narzędzi i urządzeń służących obróbce metalu.

 

4. Pracownia ogrodniczo - porządkowa

 

5. Pracownia rękodzielnicza

W pracowni rękodzielniczej uczestnicy zapoznają się z nowymi technikami plastycznymi oraz utrwalają  nabyte umiejętności. Ważnym elementem terapii jest rozwijanie postawy twórczej i spontanicznej aktywności. Podczas zajęć podopieczni wytwarzają przedmioty użytkowe i dekoracyjne wykorzystując różnorodne materiały (m.in. szkło, filc, papier, karton, drewno itd.). Wytworzone ozdoby sprzedawane są na różnego rodzaju kiermaszach w atrakcyjnych cenach.

Praca wykonywana w pracowni rękodzielniczej rozwija wyobraźnie oraz poczucie estetyki, kształtuje cierpliwość, wytrwałość, samodzielność, uczy odpowiedzialności za wykonywaną pracę.  Zajęcia mają na celu doskonalenie sprawności manualnej, ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijanie umiejętności planowania pracy.

Zadania w pracowni dobierane są w zależności od możliwości fizycznych i intelektualnych uczestników. 

 

6. Pracownia komputerowa

Podopieczni w pracowni komputerowej nabywają podstawowe umiejętności posługiwania się komputerem i urządzeniami biurowymi takimi jak skaner, kopiarka i drukarka. Poznają system operacyjny Windows XP, jego funkcje i możliwości. W pracowni tej uczestnicy mają również możliwość poznania wirtualnego świata - nabierają umiejętności wyszukiwania informacji i korzystania z zasobów sieci Internet według swoich potrzeb. Do zadań uczestników pracowni komputerowej należy robienie dyplomów, zaproszeń, tablic informacyjnych, wizytówek i podziękowań. Dzięki posiadanemu aparatowi cyfrowemu uczestnicy uczą się tworzyć fotografię cyfrową - robią wystawy swoich prac w warsztatach, zajmują się uwiecznianiem różnych imprez. W ramach zajęć pomagają również przy administrowaniu warsztatowej strony internetowej, zajmują się zbieraniem materiałów, które umieszczane są później na serwerze.

 

7. Pracownia krawiecko - artystyczna

W pracowni krawiecko – artystycznej uczestnicy nabywają umiejętności związane z różnego rodzaju technikami krawieckimi i hafciarskimi, z szyciem ręcznym i maszynowym oraz uczą się samodzielnego projektwania na papierze np. fartuchów. Podopieczni w tej pracowni rozwijają również swoje umiejętności w zakresie śpiewania, recytowania oraz tańca. Ważnym elementem nauki w tej pracowni jest poznawanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy a także bezpiecznego korzystania z narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracowni.

 

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Bolesławcu - Warsztaty Terapii Zajęciowej

Al. Tysiąclecia 32D/3, 59-700 Bolesławiec

Tel. (0-75) 735 26 12